Sport 2006

Sport Artikeln publicerades

Januari

5: Alpint, världscupen, damer (Zagreb-Sljeme).

5: Handboll, H65–IFK Kristianstad, premiär vårserien.

6: Fotboll, Finaldag i Kristianstadsbladet och Alliansens innefotbollsturnering.

7– 8: Alpint, världscupen, damer (Maribor).

7– 8: Alpint, världscupen, herrar (Adelboden).

7– 8: Skidor, världscupen (Otepää).

8: Handboll, IFK Kristianstad–Kärra, division I.

9–11: Ishockey, Sverige– Finland, damer (Timrå, Sollefteå och Umeå).

11–15: Alpint, världscupen, herrar (Wengen).

11–15: Alpint, världscupen, damer (Bad Kleinkirchheim).

13–15: Skridsko, EM (Hamar).

14–15: Skidor, världscupen (Val di Fiemme).

15: Ishockey, KIK–Osby.

15: Skidor, DM (Hjärnarp).

16–28: Konståkning, EM (Paris).

16–29: Tennis, Australian Open (Melbourne).

17–18: Simning, världscupen (Stockholm).

17–22: Alpint, världscupen, damer (St Moritz).

18: Fotboll, Saudiarabien–Sverige (Riyad).

18: Ishockey, Tyringe–KIK.

18: Handboll, IFK Kristianstad–Karlskrona.

18–22: Bordtennis, Pro Tour (Slovenien).

20–10/2: Fotboll, Afrikanska mästerskapen (Egypten).

21–22: Skidor, världscupen (Oberstdorf).

21–22: Simning, världscupen (Berlin).

22: Skidor, DM (Helsingborg).

23: Fotboll, Jordanien–Sverige (Abu Dhabi).

24–28: Bordtennis, Pro Tour (Kroatien).

25: IFK Kristianstad–Warta.

25–26: Simning, världscupen (Moskva).

27: Fotboll, EM-kvalet lottas (Montreux).

28: Idrottsgalan (Kristianstad).

28: Backhoppning, SM, stor backe (Falun).

28: Skidor, DM, stafetter (Örkelljunga).

28/1– 6/2: Bandy, VM (Sverige).

29: KIK–Mörrum.

29: Trav, Prix d Amerique (Paris).



Februari

2: Friidrott, GE-galan (Stockholm).

2–5: Bilsport, Svenska rallyt (Karlstad).

3– 4: Simning, Världscupen (New York).

4: Skidor, DM, sprint (Hjärnarp).

4– 5: Skidor, Världscupen (Davos).

4– 12: Fotboll: Sverige– England, damer (Cypern).

5: Backhoppning, SM, mellanbacke (Örnsköldsvik).

7: Ishockey, Schweiz– Sverige, damer (Lugano).

8: Friidrott, Eurojump (Göteborg).

9: Ishockey, Sverige– Slovakien (Timrå).

10– 12: Tennis, Davis Cup, Argentina– Sverige (Buenos Aires).

10– 12:Simning, Världscupen (Belo Horizonte).

10– 26: Vinter-OS (Turin).

11– 18: Bandy, VM, damer (USA).

11– 19: Tennis, SALK Ladies (Stockholm).

12: Skidor, DM, fristil (Härlöv).

12: Ishockey, Schweiz– Sverige (Lugano).

12: Fotboll, Royal League.

12: Handboll, IFK Kristianstad–Heid.

16: Fotboll, Royal League.

19–26: Skidorientering, VM (Ryssland).

21– 22: Fotboll, Champions League, åttondelsfinaler.

23: Fotboll, Royal League, kvartsfinaler.

25: Skidor, Tjejvasan (Mora).

25: Osby–KIK.

25– 26: Friidrott, inomhus-VM (Stockholm).

26: Fotboll, Royal League, kvartsfinaler.

26: Backhoppning, SM normal backe (Sollefteå).

26: IFK Kristianstad–Alstermo.



Mars

1: Ishockey, KIK– Tyringe.

1: Fotboll, landskamp, Irland– Sverige.

3– 5: Bordtennis, SM (Borås).

4– 8: Alpint, junior-VM (Le Massif-Mont Ste Anne).

4: Skidor, Vasaloppet, damer (Sälen-Mora).

5: Skidor, Vasaloppet (Sälen-Mora).

5: Handboll, IFK Kristianstad–Olympic/Viking.

6– 16: Fotboll, Svenska damerna spelar Algarve Cup.

7: Skidor, Världscupen (Borlänge).

7– 8: Fotboll, Champions League, åttondelsfinaler.

8: Skidor, Världscupen (Falun).

8– 12: Skidor, junior-SM (Kalix).

9: Skidor, Världscupen (Drammen).

9: Fotboll, Royal League, kvartsfinal.

10– 12: Friidrott, inomhus-VM (Moskva).

10–20/4: Ishockey, SM-slutspel.

11: Skidor, Världscupen (Oslo).

12– 18: Paralympics (Turin).

15: Skidor, Världscupen (Changchun).

15–19: Alpint, Världscupen, final (Åre).

16: Fotboll, Royal League, semifinal.

18: Handboll: IFK Kristianstad–H65

18– 19: Skidor, Världscupen (Sapporo).

18–19: Skridsko, VM, allround (Calgary).

18– 26: Curling, VM, damer (Grand Prairie).

19: Bandy, SM-final (Uppsala).

20–26: Konståkning, VM (Calgary).

23: Fotboll, Royal League, semifinal.

25/3– 2/4: Skidor, SM (Boden-Luleå).

28– 29: Fotboll, Champions League, kvartsfinaler.

30: Fotboll, Uefacupen, kvartsfinaler.

30–2/4: Golf, Nabisco Championships, damer (Rancho Mirage, Kalifornien).

31/3– 2/4: Brottning, SM (Lidköping).



April

1– 2: Friidrott, terräng-VM (Fukuoka).

1– 9: Curling, VM, herrar (Lowell Mass).

1: Fotboll, allsvensk premiär.

2: Orientering, SM, ultralång distans (Tullinge).

4–5: Fotboll, Champions League, kvartsfinaler.

5– 9: Simning, VM inomhus (Shanghai).

6: Fotboll, Royal League, final.

6: Fotboll, Uefacupen, kvartsfinaler.

6: Ishockey, Norge– Sverige (Oslo).

6–9: Golf, Masters, herrar (Augusta, Georgia).

8– 9: Simhopp, Champions Cup (Stockholm).

8–16: Badminton, EM (Den Bosch).

13–16: Ridsport, Göteborg horse show.

14: Fotboll, Sylvia–IFK Hässleholm, premiär i söderettan.

14: Golf, nya banan i Nosaby invigs.

15: Orientering, SM, sprint (Kristianstad).

17: Fotboll, Mjällby–Ljungskile, premiär i superettan.

17: Fotboll, Kristianstads FF–Värnamo.

17: Fotboll, damallsvensk premiär.

18–19: Fotboll, Champions League, semifinaler.

20: Fotboll, Uefacupen, semifinaler.

20–23: Ridsport, världscupfinal, dressyr (Amsterdam).

22: Fotboll, VM-kval, damer: Tjeckien– Sverige.

23: Fotboll: Kristianstads DFF–Norvalla, premiär i damettan.

24–1/5: Bordtennis, lag-VM (Bremen).

25: Fotboll, IFK Hässleholm–Myresjö, söderettan.

25–26: Fotboll, Champions League, semifinaler.

25– 30: Brottning, EM (Moskva).

26– 29: Ishockey, Sweden Hockey Games (Stockholm).

27: Fotboll, Uefacupen, semifinaler.

29– 30: Orientering, tiomila (Hallsberg).





Maj

1: Ishockey, Euro Hockey Tour, final (Stockholm).

2: Fotboll, Kristianstads FF–Ängelholm, söderettan.

4–7: Ridsport, fälttävlan (Badminton).

5–21: Ishockey, VM (Riga).

6: Friidrott, Humlestafetten (Bromölla).

6– 28: Cykel, Giro d"Italia (Italien).

7: Fotboll, IFK Hässleholm–Frölunda, söderettan.

7: Motocross, elitserien (Ripa).

7: VM-kval, damer, Sverige–Portugal.

8–15: Orientering, EM (Otepää).

9: Fotboll, VM-truppen presenteras.

10: Fotboll, Uefacupen, final (Eindhoven).

12-13: Rally, South Swedish Rally (Vetlanda).

14: Fotboll, Kristianstads FF–Myresjö, söderettan.

17: Fotboll, Champions League, final (Paris).

20: Fotboll, IFK Hässleholm–Carlstad, söderettan.

20: Speedway, VM-deltävling (Eskilstuna).

20–28: Innebandy, VM, herrar (Stockholm, Helsingborg, Malmö).

23–24: Golf, Telia Ladies Open (Varberg).

25: Fotboll, Kristianstads FF–Carlstad, söderettan.

25: Fotboll, landskamp, herrar: Sverige– Finland.

27: Ridsport, Göingeritten (Glimåkra).

28: Trav, Elitloppet (Solvalla).

29–11/6: Tennis, Franska mästerskapen.

30: Fotboll, IFK Hässleholm– Kristianstads FF, söderettan.



Juni

2: Fotboll, landskamp, herrar: Sverige– motståndare ej klar.

3: Friidrott, Stockholm Marathon.

3: Bowling, SM-finaler.

3–6: Ridsport, SM (Strömsholm).

8– 11: Golf, LPGA-mästerskapen, damer (Havre de Grace, Maryland).

9– 9/7: Fotboll, VM (Tyskland).

11: Fotboll, Kristianstads FF–Lindome, söderettan.

11: Fotboll, IFK Hässleholm–Trollhättan, söderettan.

15– 18: Golf, US Open, herrar (Mamaroneck, New York).

16–18: Ridsport, SM, hoppning (Varberg).

17: Segling: Ocean Race, målgång (Göteborg).

17– 18: Friidrott, Europacupen, herrar, First League (Prag).

18: Fotboll, VM-kval, damer: Vitryssland– Sverige.

22: Fotboll, IFK Hässleholm–Lindome, söderettan.

22–23: Triathlon, SM, sprint och stafett.

25: Fotboll, Kristianstads FF–Norrby, söderettan.

25: Golf, nya banan i Åhus invigs.

26–9/7: Tennis, Wimbledon.

28–29: Friidrott, Europacupen, damer, Super League (Malaga).

29–2/7: Golf, US Open, damer (Newport, Rhode Island).



Juli

1: Multisport, Crazy Race (Norra Åsum).

1– 23: Cykel, Tour de France (Frankrike).

2: Fotboll, IFK Hässleholm–Skärhamn, söderettan.

7–9: Racing, Svenskt sportvagnsmeeting (Knutstorp).

10–16: Tennis, Swedish Open (Båstad).

13–24: Boxning, EM, herrar (Plovdiv, Bulgarien).

13–16: Ridsport, Falsterbo Horse Show.

14–23: Åhus Beachhandboll Festival.

15: Fotboll, USA–Sverige, damer.

15– 21: Orientering, femdagars (Hälsingland).

17–19: Fotboll, Kanada–Sverige, damer.

20–21: Bowling, UVM (Berlin).

20–23: Golf: British Open, herrar (Royal Liverpool).

27–6/8: Simning: EM (Budapest).

29: Triahtlon, SM, långdistans.

29–6/8: Orientering: VM (Silkeborg, Danmark).





Augusti

1: Fotboll, Kristianstads FF–Bunkeflo, söderettan.

3–6: Golf: British Open, damer (Royal Lytham & St Annes, Storbritannien).

3–6: Golf: Scandinavian Masters, herrar (Barsebäck).

7–13: Friidrott, EM (Göteborg).

7–13: Tennis: Nordic Light Open (Stockholm).

9: Fotboll, Intertotocupen, final.

10: Fotboll, IFK Hässleholm–Ängelholm, söderettan.

10–13: Golf: Scandinavian TPC, damer (Bro-Bålsta).

10–13: Ridsport, SM, dressyr (Willands).

12: Speedway, VM-deltävling (Målilla).

13: Fotboll, Kristianstads FF–Sylvia, söderettan.

15–20: Friidrott, junior-VM (Beijing).

16: Fotboll, Kristianstads FF–IFK Hässleholm, söderettan.

17–20: Golf, PGA-mästerskapen, herrar (Medinah, Illinois).

19: Triathlon, SM, olympisk distans.

19–3/9: Basket, VM (Japan).

22: Fotboll: IFK Hässleholm–Värnamo, söderettan.

22–3/9: Ridsport, VM (Aachen).

23: Fotboll, Intertotocupen, final 2.

25–26: Friidrott, Finnkampen (Helsingfors).

26: Fotboll, VM-kval, damer: Island– Sverige.

26: Triathlon, EM, långdistans.

28: Bowling, VM.

28–10/9: Tennis, US Open (New York).





September

2 och 6: Fotboll, EM-kvalperiod.

3: Triathlon: VM, olympisk distans.

3: Fotboll, Kristianstads FF–Trollhättan, söderettan.

3: Fotboll, IFK Hässleholm–Husqvarna, söderettan.

9–10: Orientering, SM, långdistans (FK Åsen).

10: Fotboll, Kristianstads FF–Frölunda, söderettan.

12: Orientering, SM, natt (Kristianstad).

12–28: Basket, VM (Brasilien).

15–16: Orientering, SM, medeldistans (Härlöv).

17: Orientering, SM, stafett (Knislinge).

17: Fotboll, IFK Hässleholm–Bunkeflo, söderettan.

19–24: Cykel, VM, landsväg (Salzburg).

21–24: Ridsport, VM, körning (Italien).

22–24: Tennis, Davis Cup, semifinal.

22–24: Golf, Ryder Cup (Straffan, Irland).

24: Fotboll, VM-kval, damer: Sverige– Tjeckien.

24: Fotboll, Kristianstads FF–Skärhamn, söderettan.

26–1/10: Brottning, VM (Peking).



Oktober

1: Fotboll: IFK Hässleholm–Norrby, söderettan.

4–6: Golf, Telia tour, final (Rya).

7 och 11: Fotboll, EM-kvalperiod.

8: Fotboll, Kristianstads FF–Husqvarna, söderettan.

9–15: Tennis, Stockholm Open.

11–14: Ridsport, SM, körning (Åstorp).

13–15: Ridsport, SM, dressyr (Strömsholm).

14: Fotboll, IFK Hässleholm–Sylvia, söderettan.

22: Fotboll, Superettan, sista omgången.

22: Fotboll, Damallsvenskan, sista omgången.

30–5/11: Tennis, Stockholm Ladies.



November

3–5: Ridsport, lag-SM, dressyr (Trollhättan).

5: Fotboll, allsvenskan, sista omgången.

17: Triathlon, VM, långdistans.

25–26: Brottning, SM, fristil (Borlänge).



December

1–3: Tennis, David Cup, final.

1–3: Ridsport, Stockholm Horse Show.

2: Enduro, Novemberkåsan (Uppsala).

7–10: Simning, kortbane-EM (Helsingfors).

7–17: Handboll, VM, damer (Sverige).

8–10: Ridsport, SM, hoppning (Flyinge).

9: Brottning, fyrstads.

9–16: Curling, EM (Basel).

10: Friidrott, terräng-EM (San Giorgio).

26–5/1: Ishockey, Junior-VM (Leksand/Mora).











December