GDPR Illustration

Ta del av våra användarvillkor

Med dataskyddsförordningen GDPR (General Data Protection Regulation) har vi uppdaterat våra användarvillkor så att det framgår vilka uppgifter vi samlar in från dig – och vad vi använder dem till. När du besöker våra webbplatser och appar samlar vi in uppgifter från dig för att förbättra din användarupplevelse. Det inkluderar även vilka annonser vi visar för dig.

Konstrundan med ÖSKG

Den äldsta rundan i Skåne är också den största i östra Skåne, konstrundan med medlemmarna i Östra Skånes Konstnärsgrupp, mer kända som ÖSKG. Samlingsutställningen hittas på Tjörnedala konsthall.
Konst • Publicerad 13 april 2019
På Tjörnedala konsthall finns samlingsutställningen för Öskg:s konstnärer.
På Tjörnedala konsthall finns samlingsutställningen för Öskg:s konstnärer.
Foto: Louise Lind

ÖSKG

1. Samlingsutställning

Tjörnedala konsthall, Tjörnedalagården, 
Baskemölla

2. Jan-Bertil Andersson

(M, Te, objekt)

Karlaby Maskinstation, Karlaby

3. Rolf Ahlberg

(M)

Åbogatan 18, Baskemölla

4. Elisabeth Ahlqvist

(S, glas, installation, smycken)

Ateljé Tuvegården, Ingelstorps byväg 12, Ingelstorp

5. Åke Carlström

(M)

Sockenvägen 509, Olseröd

6. Thomas Alexanderson

(Ke)

Ateljé Brännorna, mellan S:t Olof och Fågeltofta

7. Kit Alexi

(M, G, Te)

Gamla Grevlundavägen 1, Vitaby

8. Bertil Arkrans

(S, montage)

Sälshög 413, Tomelilla

10. Anders P Kappel

(M, G)

Bassarydsvägen 7, Rörum (mot Gyllebo)

11. Karin Bengtsson

(M, G)

Eliselundsvägen 39, Kivik

12. Anna Agger

(Ö)

Borrbyvägen 15, Skillinge

13. Håkan Berg

(M, G)

Sockenvägen 43, Maglehem

14. Helena Bergenrud

(Torrnålsgravyr, Ke)

Kristinehov 113, Alunbruket

15. Börje Berglund

(S, bild)

Näsbychaussén 10, Kristianstad

16. Martin Klein

(M, collage, foto)

Eljaröd 605, Eljaröd

17. Sara Klein

(blandteknik)

Vitabyvägen 9, Ravlunda

18. Elisabeth Palm

(Ke)

Frans Löfströms väg 19, Baskemölla

19. Maria Brusewitz

(Ke)

Blåtands väg 6, Öllsjö, Kristianstad

20. Maria Blombärg

(textil)

Yngsjövägen 1299, Yngsjö

21. Håkan Blomkvist

(M)

Antikvariatet Blå kossan, Köpmangatan 22, Borrby

22. Anne-Beth Borselius

(Ke)

Vallby 81, mellan Hammenhög och Glimmingehus

23. Ralf Borselius

(S, Te)

Vallby 81, mellan Hammenhög och Glimmingehus

25. Maria Börjesson

(S)

Näsbychaussén 10, Kristianstad

27. Jan Dahlgren

(M, G)

3 km väster om S:t Olof, avfart Bokeberg

28. Gabriella Dahlman

(foto)

Skolgatan 20 B, Hammenhög

29. Sven Åke Ekberg

(S)

Mellby, Dalen 1, Kivik

30. Lars Eliasson

(M)

Hävdavägen 6, Skillinge

31. Ola Åstrand

(collage, print, Te)

Benestad 107, Benestad

32. Eddie Tjeno Ericsson

(M, G, emalj)

Gästgivarevägen 4, Skåne Tranås

33. Kerstin Eriksson

(M)

Mellby byväg 7, Mellby

34. PeO Eriksson

(foto)

Månstorpsgården, Listarum

36. Lina Eriksson

(S)

Torupshus 1, utanför Vitaby

37. Leopold Falkowski

(M, G)

Bondrum 13:06, Bondrum

39. Margareta Forslund

(textil, glas, blandteknik)

Viks stora väg 34, Vik

41. Anders W Garnow

(M)

Österlenvägen 29, S:t Olof

45. Börje Lindberg

(S, trä, metall, glas)

Konstgjuteriet, Kyhlsvägen 3, Borrby

47. Elna-Karin Helgesson

(Ke, blandteknik)

Östra Kustvägen 912, mellan Kåseberga och Löderups Strandbad

48. Barbro Hemer

(tuschlaveringar)

Nathaliavägen 32, Löderup

49. Maria Hillfon

(M, litografi, bildvävnad)

Hölerödsvägen 142-30, Lövestad

53. Bo Hultman

(Ke, raku, kakelugnar)

Yngsjövägen 1151-41, Yngsjö

54. Eva Härstedt

(masker)

Pajazzos konsthall, Almdala, mellan S:t Olof och Vitaby

56. Ove Johansson

(silver)

Viks stora väg 34, Vik

57. Gittan Jönsson

(M, G, porslin)

Råkulle Galleri, Brantevik

58. Hasse Karlsson

(M)

Möllebacken 10, Vitemölla

Konstmuseet Gösta Werner och Havet, Strandvägen 5, Simrishamn

59. Ia Karlsson

(M)

Hamnen i Vitemölla

Konstmuséet Gösta Werner och Havet, Strandvägen 5, Simrishamn

65. Maria Lancing

(blandteknik)

Seymors väg 7, Skillinge

66. Mårten Landgren

(G, Te, S)

Konstgjuteriet, Kyhlsvägen 3, Borrby

67. Jonas Larsen

(Te, M, S, glas, choklad)

Skolgatan 20 B, Hammenhög

69. Yvonne Larsson

(M)

Tomelilla konsthall, Centralgatan 13, Tomelilla

70. Emma Karp Lundström

(M)

Gislövs Bygdegård, Gislöv

71. Ann-Margret Malmqvist

(M, G, Te)

Ateljé Österlenagår, Malmövägen 97 A, Gärsnäs

72. Annika Mattsson

(M, S, masker)

Tjustorp 21:10, Smedstorp

74. Jean-Louis Maurin

(M)

Tobisborgsgatan 9, Simrishamn

75. Malin Matilda Allberg

(mixed media)

Ateljé Vipan, Linnégatan 5, Simrishamn

77. Maria Björklund

(G, M)

Vilbovägen 10, Svenstorp, Köpingebro

78. Ann Louise Månsson

(textil, tovning)

Örums bygata 40, mellan Hannas och Löderup

83. Marie Olsson

(Ke)

Dansarens väg 5, Gladsax

84. Carin Person Åström

(blandteknik)

Örnahusvägen 76, Nedre Kustvägen, Örnahusen

85. Lena Pettersson

(M, G)

3 km väster om S:t Olof (avfart Bokeberg)

89. Jurgen af Rolén

(M, Te, objekt)

Galleri Wilhelmsberg, mellan Järrestad och Gladsax

90. Jonas Rooth

(glas)

Julebodavägen 94, Maglehem

94. Páll Sólnes

(M)

Gustafs torg 2, Tomelilla

96. Gunilla Sundström

(S, Ke, bild)

Urnvägen 14, Everöd

97. My Svennberg

(M, G, emalj)

Gästgivarevägen 4, Skåne Tranås

100. Johan Thunell

(S, raku)

Tunby 1321, Smedstorp

101. Lisa Tofft

(Te, silver)

Svinaberga 601, Kivik

102. Eva Troedson

(Ke)

Keramika Fantasia, Bollerup

103. Irene Trotzig

(blandteknik)

Lillehemsvägen 330, Lillehem

105. Birgitta Westberg

(M, Te, objekt)

Vemmerlövstorp 921, Östra Vemmerlöv

106. Mette Wide

(M, collage)

Benestad 107, Benestad

110. Gerd Zinnerström

(Ke)

Galleri Kvärrestad, Kverrestad, Lunnarp

111. Leif Nelson

(M, G)

Stortorget 1, Simrishamn

112. Ebba Huberyc

(smycken , silversmide)

Silvergården, Rackapottsvägen 4, Rörum

115. Adrian Johansson

(M)

Kalvhögsvägen 52, Hagestad, Löderup

116. Per-Olof Nilsson

(M, G, Te)

Tjugovägen 159, Löderup

117. Thérèse Reuterswärd

(M)

Gislövs Bygdegård, Gislöv

124. Pia Carlström

(M, S)

Sockenvägen 509, Olseröd

126. Annika Fajersson

(M, silversmycke)

Österskogsvägen 38, Maglehem

127. Agneta Freccero

(M, objekt)

Järnvägsgatan 2, Tommarp

134. Lennart Nissmark

(glas)

Norregatan 59, Åhus

138. Karel Becvar

(S, brons, glas)

Gyllerupsvägen 15, Löderup

139. Lina Karna Kippel

(foto)

Benestad 203, Tomelilla

141. Clemens Ek

(smycken, möbler)

Silvergården, Rackapottsvägen 4, Rörum

143. Karin Palola

(M)

Österlenvägen 1074, Löderup

147. Pernilla Persson Jahangiri

(Te, M)

Tösernas gård, Rörum

148. Teresa Rooth

(M)

Julebodavägen 94, Maglehem

149. Anna Rochegova Cederholm

(M, G, Te)

Sockenvägen 65, Maglehem

150. Lena Viredius

(M, Te, S)

Ateljé Brännorna, mellan S:t Olof och Onslunda

152. Gunilla Maria Åkesson

(Ke)

Råkulle Galleri, Brantevik

153. Tony Åström

(G)

Kristinehov 113, Alunbruket

154. Niklas Alexanderson

(Ke, S, bild)

Torupshus 1, utanför Vitaby

157. Elna Jolom

(Glas, mixed media)

Österlens Glashytta, Norra Björstorp, Brösarp

158. Carsten Nilsson

(träbildhuggeri)

Ystadsvägen 64, Hammenhög

160. Robert Czysty

(M)

Albovägen 16, Brösarp

161. Lisa Strömbeck

(fotografi, collage, video)

Köpmangatan 44, Borrby

164. Kattarina Yxhufvud

(textil)

Stävgatan 7, Skillinge

Så här jobbar Kristianstadsbladet med journalistik Uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Välkommen att kommentera

Välkommen att kommentera! Tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kristianstadsbladet och Ifrågasätt förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.